Sportowa Częstochowa – nasza historia – rok 2014

Nowy klub na piłkarskiej mapie Częstochowy…

W roku 2014 została podjęta decyzja, która zmieniła i mocno wpłynęła na życie wielu osób związanych w ciągu następnych kilku lat z sekcją piłki nożnej Sportowej Częstochowy. Dotyczy to zarówno zarządu, członków, pierwszych trenerów, uczestników treningów i ich opiekunów.

Dawid Wytrzymały, Mateusz Wierzbicki i Łukasz Sapała osoby tworzące zarząd Sportowej Częstochowy zdecydowali, że kolejnym projektem jaki podejmie nasze stowarzyszenie to próba utworzenia sekcji piłki nożnej przy wykorzystaniu terenu zlokalizowanego w dzielnicy Wyczerpy Aniołów, gdzie przez wiele lat funkcjonował klub Błękitni Aniołów.

Od 1 lipca 2014 roku zostaliśmy dzierżawcami terenu zlokalizowanego przy ul. Lourdyjskiej, niestety nazwaniem tego miejsca sportowy boiskiem byłoby mocnym nadużyciem. Teren przez dłuższy czas nie spełniał już swojej funkcji i popadł w ruinę. Niesieni entuzjazmem i pragnieniem realizacji marzeń nie postrzegaliśmy tego jako wielkiej przeszkody. Dziś z perspektywy kilku lat zbierania doświadczenia, zgodnie stwierdzamy – że nie zdawaliśmy sobie sprawy jak wielkiego przedsięwzięcia się podejmujemy i ile problemów, wyrzeczeń i przeszkód będzie czekać na nas w przyszłości. Z drugiej strony wszystkie przeciwności jakie spotykamy na co dzień, nie są w stanie przesłonić /pięknych/doniosłych/historycznych momentów jakich doświadczamy realizując marzenia nasze i wszystkich ludzi, którzy zaufali nam i wspólnie tworzą historię Sportowej Częstochowy!

Wpis do ewidencji klubów piłkarskich dokonany przez zebranie Prezydium Śląskiego Związku Piłki Nożnej uzyskaliśmy w dniu 24 lipca 2014 roku.

Wraz z podpisaniem umowy na dzierżawę boiska rozpoczęliśmy działania mające na celu przygotowania nas do rozpoczęcia treningów i zgłoszenia do rywalizacji w oficjalnych rozgrywkach piłkarskich. Na dzień 27 sierpnia zaplanowaliśmy pierwszy oficjalny trening nabór. Z racji braku możliwości korzystania z boiska z powodów opisanych wcześniej zaprosiliśmy wszystkich zainteresowanych na boisko wielofunkcyjne przy Szkole Podstawowej nr 24, ul. Hubermana. Nasza oferta w pierwszej kolejności skierowana była dla dzieci w wieku 6 – 10 lat. Nabór prowadził Dawid Wytrzymały a ilość osób, która zjawiła się na naszym pierwszym spotkaniu wynosiła ponad 30 osób, co pokazało, że mimo wielu funkcjonujących już klubów piłki nożnej w naszym mieście Sportowa Częstochowa ma szansę na dotarcie do młodych ludzi, którzy mieli ochotę rozpocząć regularne treningi i podjąć rywalizację ze swoimi rówieśnikami w lidze i turniejach.

 

Naszym ogromnym szczęściem, o czym wówczas jeszcze nie wiedzieliśmy było powołanie do życia Budżetu Obywatelskiego, z którego skorzystaliśmy – dzięki czemu obecnie posiadamy pełnowymiarowe boisko trawiaste, ogrodzenie i przy boisku powstał plac zabaw dla dzieci i plac rekreacji ruchowej dla młodzieży i osób dorosłych. Była to pierwsza edycja Budżetu i do tej pory niestety jedyna, w której udało nam się cokolwiek ugrać… strach pomyśleć, co y było gdyby… Z drugiej strony nie narzekamy. Udało się, zrobiliśmy pierwszy duży krok w naszych działaniach. Realizacja całego projektu się przedłużała i debiut na naszym obiekcie zaliczyliśmy dopiero  roku 2016, ale o tym będzie później.

Pierwszymi trenerami w naszej historii sekcji piłki nożnej byli: Piotr Purgal i Adrian Cybulski, osoby, które przecierały szlaki późniejszym trenerom, osoby, które były z nami podczas najtrudniejszego procesu jakim jest tworzenie wszystkiego od zera. Trener Piotr zajął się kategorią wiekową – ŻAK, natomiast trener Adrian wziął na siebie odpowiedzialność prowadzenia starszych chłopców, którzy zostali zgłoszeni do kategorii Młodzik. Pierwsze miesiące istnienia spędziliśmy na treningach, naborze i startach w turniejach organizowanych pod koniec 2014 roku, które były dla nas wielkim przeżyciem i pierwszym przetarciem w rywalizacji z innymi drużynami. Zgłoszenia do rozgrywek ligowych nastąpiły wiosną roku 2015, ale o tym wspomnimy w następnym artykule dotyczącym naszej historii…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.