Sportowa Częstochowa – nasza historia – rok 2017

Halo, Londyn? Lecimy do Was!

W historii ludzi, społeczeństw, klubów sportowych zawsze wybrany rok, kojarzy się z minimum jednym wyjątkowym wydarzeniem, które będzie go charakteryzować. To zupełnie bardzo podobnie jak wiele sytuacji życiowych, kojarzy nam się z konkretnymi piosenkami. Trzeci rok funkcjonowania sekcji to oczywiście kontynuacja treningów, udziału w turniejach i rozgrywkach ligowych. Ciągła walka o lepszą organizację działań, poszukiwanie sponsorów, wiele innych zagadnień i spraw towarzyszących nam przez 365 dni roku 2017.

Mimo wszystko, duża część naszych piłkarzy, rodziców czy trenerów wspominając opisywany czas powie – Londyn!

Dzięki kontaktom trenera Łukasza Sapały z klubem i trenerami z Londynu, dostaliśmy propozycję przylotu i wzięcia udziału w zawodach organizowanych w stolicy Anglii i Wielkiej Brytanii, największym mieście królestwa, położonym w jego południowo-wschodniej części nad Tamizą,  trzecim co do wielkości mieście Europy… brzmi dumnie. A cała przygoda była dla wszystkich ogromnym przeżyciem.

W całym wyjeździe zazwyczaj najważniejsze jest przygotowanie, tutaj mierzyliśmy się z kilkoma problemami (najwięcej zamieszania powstało podczas zakupu biletów lotniczych przez internet dla 26 osób – cwane są te linie lotnicze, serio 🙂 ), ale ostatecznie dwie drużyny – 22 zawodników – 4 trenerów,  żądnych nowych wyzwań zjawiła się na Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach w dniu 10 czerwca. Dla wielu z nas przeżycia zaczęły się od lotu samolotem, ponieważ spora grupa, taką podróż miała przeżyć po raz pierwszy.

Pierwszy dzień upłynął bardzo turystycznie. Zameldowanie w hotelu, chwila oddechu, zwiedzanie okolicy, zdjęcia 🙂 W miejscu gdzie spaliśmy, ku naszej radości wielu chłopców próbowało nawiązywać nowe znajomości międzynarodowe z innymi turystami oraz pracownikami hotelu. Wspaniały jest fakt, że wiele zdań, pragnień i wyznaczonych celów można określać za pomocą jednego słowa, mającego magiczną moc zrozumienia, przez cały świat – PIZZA 🙂 i tak 22 młodych sportowców z Polski reprezentujących Sportową Częstochowę zaprzyjaźniło się z szefem kuchni, rdzennym brytyjczykiem 🙂

Drugi dzień, to pełna mobilizacja i rywalizacja w turnieju. Pierwsze wrażenie zawsze jest bardzo ważne a my na starcie zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci przez organizatorów turnieju, ale chyba w pamięci zostanie nam wejście na obiekt i widok miejsca zmagań, gdzie znajdowało się kilkanaście pełnowymiarowych boisk z naturalną nawierzchnią… piękna sprawa. W turnieju nie była prowadzona żadna klasyfikacja, ale możemy śmiało powiedzieć, że zaprezentowaliśmy się całkiem nieźle. Chłopcy walczyli, dali z siebie wszystko i stosowali zasadę rywalizacji „fair play”. Pogoda również nam sprzyjała. Po wielogodzinnych zmaganiach nastąpiła chwila wręczenia pamiątkowych medali. Tutaj też czekała nas miła niespodzianka. Jako gość honorowy dekoracji dokonywał legendarny polski trener Andrzej Strejlau, który był obecny na turnieju i chętnie zaglądał na boiska przyjrzeć się rywalizującej młodzieży. Większość młodych sportowców nie do końca wiedziała, kim jest osoba, którą my – trenerzy się zachwycaliśmy, ale przyjdzie czas, że docenią uścisk dłoni i zdjęcia z tą personą.

Trzeci dzień to czas zwiedzania i powrotu do domu. Podróżowanie londyńskim metrem, odwiedziny na Stamford Bridge a następnie Emirates Stadium. W obu miejscach zwiedziliśmy między innymi sklepiki kibica, trybuny, wychodziliśmy na boisko tunelami, którymi na co dzień na wielkie mecze wychodzą nasi idole, szatnie piłkarzy, miejsca odnowy, sale konferencyjne, udało nam się zobaczyć gabinet ówczesnego trenera Arsenalu – Arsena Wengera. Jednak zdecydowanie największe wrażenie robiły pomieszczenia, gdzie znajdowały się pamiątki sportowe oraz trofea, jakie oba zespoły zdobywały na przestrzeni wielu lat…

Na zakończenie zwiedzania, mała anegdota. Tuż przed naszym wejściem do autokaru, który miał nas zawieźć na lotnisko – wybiegł do nas pracownik klubu, zapytać skąd jesteśmy i co tutaj robimy (jako spora grupa okupująca stadion Arsenalu od kilku godzin, mogliśmy się rzucać w oczy). Po krótkiej rozmowie, pracownik „The Gunners” poprosił nas żebyśmy chwilę poczekali, ponieważ ma dla nas małą niespodziankę… Chwilę później dowiedzieliśmy się o co chodziło… w sezonie 2016/2017 Arsenal po raz 13 zdobył Puchar Anglii zwany potocznie F.A. Cup, będące najstarszymi klubowymi rozgrywkami na świecie a historyczne trofeum zostało przyniesione ku naszej uciesze na pamiątkowe zdjęcie!

Oczywiście zorganizowanie takiego wyjazdu to spore wyzwanie, ale dziś już jesteśmy o kilka faktów mądrzejsi. Bilety lotnicze i sposób ich zamawiania to kwestia bardzo ważna – raz, na lotnisku podczas odpraw, nie ma żartów i taryfy ulgowej, nawet jeśli masz 7 lat – dwa, podróże kształcą – trzy, UCZ SIĘ JĘZYKÓW OBCYCH, BO NIE ZNASZ DNIA ANI GODZINY, KIEDY BĘDZIESZ ZMUSZONY ICH UŻYĆ – CZTERY! PIZZA – słowo klucz do załatwienia wszystkich spraw – pięć

W roku 2017 posiadaliśmy zespoły w kategoriach wiekowych ŻAK, Orlik (dwa zespoły), Młodzik, Trampkarz – łącznie 5 drużyn, które rywalizowały w rozgrywkach ligowych oraz brały udział w licznych meczach towarzyskich czy turniejach.

Osoby stanowiące kadrę trenerską: Dawid Wytrzymały, Łukasz Sapała, Sonia Sikorska, Arkadiusz Cygan, Oskar Sikora i Damian Niezgoda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.